Grzyby - o naszym blogu


Zbieractwo grzybów było uprawiane od najdawniejszych czasów. Jednakże w ostatnich latach przybrało ono charakter masowy. Zbiera się grzyby nie tylko dla określonych korzyści: na użytek własny czy na przetwórstwo przemysłowe, ale traktuje się tę czynność jako relaks, a nawet swoiste hobby. Wraz ze zwiększającą się liczbą grzybiarzy wzrasta także liczba przypadków zatruć grzybami, nierzadko śmiertelnych. Wielu zbieraczy amatorów nie ma podstawowych nawet wiadomości dotyczących odróżniania gatunków grzybów i przyrządzania z nich różnych potraw i przetworów. 

Na rynku księgarskim brak jest wystarczającej ilości odpowiednich opracowań, atlasów czy ulotek. Brak jest także publikacji traktującej zagadnienie grzyboznawstwa w sposób całościowy, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy z tego zakresu. Oddając w ręce Czytelnika niniejszą książkę staraliśmy się przedstawić zarówno wiadomości z towaroznawstwa grzybów, jak i zasady sporządzania z nich przetworów i potraw. Jest to szczególnie istotne w wypadku grzybów uznawanych dotychczas za warunkowo jadalne. Przepisy na potrawy z piestrzenicy kasztanowatej, olszówki, a nawet z niektórych mleczajów można znaleźć w starych opracowaniach. 

Ostatnio nauka, jak i wypadki licznych zatruć po spożyciu tych gatunków grzybów dostarczyły wystarczających dowodów na to, aby uznać je za niejadalne i wykreślić z naszych jadłospisów. Równocześnie wiele wartościowych gatunków grzybów jest często nie docenianych i nie wykorzystywanych, jak np. opieńka miodowa czy twardzioszek przydrożny. Wydawało się nam więc, że zwrócenie uwagi na te m.in. sprawy jest ważne i potrzebne. 

Blog zawiera ogólne informacje dotyczące grzybów, ze specjalnym zwróceniem uwagi na odróżnianie gatunków jadalnych od niejadalnych i trujących, zasady prawidłowego ich zbioru oraz możliwości wykorzystania w naszej kuchni. Podajemy w niej pewne wskazówki praktyczne sporządzania przetworów i potraw oraz układania jadłospisów z wykorzystaniem grzybów.

Komentarze

Popularne posty