Miejsca i terminy zbierania grzybów

Grzyby jadalne rosną najlepiej w lasach młodych 10-30-letnich, cienistych, ponieważ w większości są one w symbiozie z określonym drzewem lub krzewem. Dlatego też odpowiednich gatunków grzybów należy szukać w sąsiedztwie tych drzew.

W lasach sosnowych spotyka się najczęściej borowiki, podgrzybki, maślaki, także gąski, rydze, kurki i czubajkę kanię. Borowik wyrasta także w pobliżu jodeł, a rydze i kurki mogą towarzyszyć również świerkom. Maślaka żółtego spotyka się tylko tam, gdzie rosną modrzewie, pod którymi można natrafić też na maślaka zwyczajnego. W brzozowych zagajnikach najłatwiej znajdzie się koźlarza babkę, koźlarza czerwonego i borowika szlachetnego. Borowik towarzyszy także dębom i grabom. W pobliżu dębów wyrastają również: piaskowiec kasztanowaty, koźlarz czerwony, lejkowiec dęty. Dookoła ściętych pni drzew liściastych i iglastych, zwłaszcza świerka, sosny, brzozy i graba, występuje często opieńka miodowa — pasożyt tych drzew.

Grzyby są sezonowym produktem lasu. Owocują w zasadzie od połowy kwietnia do końca listopada, przy czym najwięcej gatunków występuje w okresie od lipca do października.

Wiosną ukazują się smardze i piestrzenice; borowika szlachetnego i twardzioszka przydrożnego można spotkać już w maju. Twardzioszek przydrożny owocuje od maja aż do listopada. Pod koniec sezonu występują gąski i kolczaki. Jako ostatnie obok twardzioszka napotkać można opieńki miodowe.

Grzybobranie organizuje się zazwyczaj wczesnym rankiem i przy dobrej pogodzie. Nie' zbiera się grzybów podczas deszczu, ponieważ są wtedy mokre, lepkie i śliskie, a niektóre gatunki, jak np. sarniak dachówkowaty, zebrane w stanie wilgotnym są gorzkie.

Komentarze

Popularne posty