Sposoby zbierania grzybów

Nie ma jednego ustalonego poglądu, w jaki sposób najlepiej zbierać grzyby. Niektórzy uważają, że powinno się je odcinać nożem bardzo nisko w dolnej części trzonu. Inni oponują przeciwko temu twierdząc, że przy ścinaniu część trzonu, która zostaje w ściółce, gnije i staje się źródłem zakażenia grzybni. Zalecają więc zrywać grzyby przez lekkie skręcenie owocnika dookoła trzonu. I jedni, i drudzy są zgodni jednak co do tego, że przy zbieraniu grzybów należy jak najmniej niszczyć grzybnię. Pozostały po wyrwaniu grzyba dołek należy przysypać ziemią i ściółką, a następnie przydeptać.

Wyrwanie grzyba z całym trzonem przez jego skręcenie ma tę dodatkową zaletę, że łatwiej jest sprawdzić, czy u podstawy trzonu znajduje się bulwiasta pochwa — mają ją najgroźniejsze grzyby trujące (muchomor sromotnikowy, wiosenny i jadowity), mylone często z niektórymi gatunkami jadalnymi.

Grzyby oczyszczone z mchu, ściółki i ziemi układa się w łubiankach lub wiklinowych koszykach (rys. 4). Nie należy nigdy zbierać grzybów w woreczki plastykowe, torby, teczki, plecaki czy siatki — łatwo się w nich gniotą, zaparzają, łamią i często nie nadają się potem do przerobu.

Kiedy nie zna się grzybów — nie wolno ich zbierać. Mniej doświadczonym zbieraczom poleca się grzybobranie z barwnym atlasem grzybów leśnych — można wtedy na miejscu porównać napotkane gatunki i odróżnić grzyby jadalne od trujących.

Komentarze

Popularne posty